Tinnitus - hučanie v ušiach

05.04.2024

Tinnitus sa prejavuje ako rôzne zvuky v ušiach  - môže to byť hučanie, tlmené bzučanie, pískanie, klepanie, škrípanie, zvonenie. Tieto zvuky mávajú rôznu intenzitu a mnohokrát sú nepretržité. Nie sú spôsobené vonkajším zvukom a druhí ľudia ich nepočujú. Môže byť taký hlučný alebo nepríjemný, že sa človek nedokáže sústrediť na nič iné. 

Tinnitus môže mať veľa príčin. Napríklad zvuková/tlaková vlna, ktorá poškodí dočasne sluch a ako následok ostáva tinnitus, ďalej to môže byť alergia, autoimunitné ochorenia /imunitný systém sa obráti proti chĺpkom v uchu/, vysoký tlak, chronický hluk, blokáda krčnej chrbtice, ochorenie čeľustného kĺbu, Menierova choroba, zápal stredného ucha, stres, vírusové ochorenie. U mnohých ľudí sa tinnitus zmierni liečením vyššie spomenutých ochorení. 

Diagnostika presnej príčiny tinnitu je spravidla náročná. Je potrebné vykonať sluchový test a ďalšie vyšetrenia, ktoré potvrdia alebo vyvrátia vyššie spomenuté ochorenia. Pokiaľ sa nepotvrdí žiadne z ochorení, ktoré môžu tinnitus vyvolať, pravdepodobne môže ísť práve o faktory životného štýlu, ako napr. zvýšenú stresovú záťaž, dlhodobý hluk a pod. 

Čo pomáha pri "zvukoch" v ušiach?


Koenzým Q10 - môže chrániť sluchové bunky vo vnútornom uchu pred škodlivou oxidáciou. Okrem toho podporuje výmenu iónov cez bunkové membrány, ktorá je dôležitá pre funkciu sluchových buniek. Koenzým Q10 treba kombinovať s vitamínom C a selénom.

Magnézium - zlepšuje prítok krvi až k vnútornému uchu. Magnézium treba nasadiť čo najskôr pri poškodení sluchu, pri práci v hlučnom prostredí.  Ideálne ho treba kombinovať svitamínmi skupiny B a s vitamínom E, ktorý je silný antioxidant.


Absolútne šetrenie ucha tichom pri tinnite nie je dobrá taktika,
tak isto ako nie je dobré maskovanie hlukom.
Oba extrémy blokujú snahu nervového systému
nájsť pre problémy sluchu vhodné riešenie.