430 kilometrov za rok

30.08.2020

Málo alebo veľa?

Pre niekoho málo, pre mňa kedysi nepredstaviteľné. 

Moje pokusy s behom začali už v roku 2015, ale vždy mi to vydržalo len pár týždňov. Takto pred rokom som sa rozhodla, že je najvyšší čas vytrvať, vydržať a behať pre zdravie.

Dnes som šťastná, že sa mi to podarilo a že som na svojej ceste inšpirovala aj ďalších ľudí. Za 12 mesiacov sa mi podarilo  dokopy zabehať 430 kilometrov. 

430 kilometrov je vzdialenosť napríklad z Tornale do Brna. Pre tých, ktorí behajú dlho a pravidelne, prípadne pre tých, ktorí behajú maratóny či super maratóny, to môže byť smiešna vzdialenosť. 

Pre mňa je to číslo, ktoré znamená, že som prekonala seba, že som sa vzdala výhovoriek a že som šla aj vtedy, keď druhí ešte sladko spali. 

Moja kondícia je vo veku 40 rokov 10 mesiacov a pár dní najlepšia, akú som kedy mala. Neskoro? Podľa mňa nie. Verím tomu, že pravidelným športovaním upevňujeme svoje zdravie, ktoré sa nám odvďačí vo vyššom veku. 

Pri mojej práci lekárky je veľký rozdiel v zvládaní ochorení u ľudí, ktorí pravidelne športujú oproti tým, ktorí nešportujú, majú nadváhu a  s tým súvisiace pridružené civilizačné ochorenia ako vysoký krvný tlak, cukrovka, obezita. 

S novým školským rokom začínam svoj druhý rok s behom. Nemám zadefinovaný žiadny veľký cieľ. Chcem vydržať, prežívať opakovane ten výborný pocit po behu a tešiť sa zo života.

Budem rada, ak sa pridáte aj ďalší. Kto nemôže behať, nech skúsi rýchlu chôdzu alebo bicykel.

 Každá aktivita je lepšia ako žiadna.

MUDr.Adela Englerová, v Rimavskej Sobote, 30.8.2020