Náš tím

Profesionalita, odbornosť, ústretovosť

MUDr. Adela Englerová
MUDr. Adela Englerová

Ako lekár - onkológ sa často stretávam s požiadavkami na to, aby som pacientom poradila, aké výživové doplnky môžu užívať pri svojich diagnózach.
Viem, že ľudia, ktorí akurát bojujú s nejakým ochorením alebo sú po operáciách v období hojenia, potrebujú podporiť liečbu aj výživovými doplnkami. Uprednostňujem prírodné produkty, bez chemických konzervantov, s vysokým podielom liečivých substancií.
Musím však podotknúť, že každý pacient je individuálny, každý prípad, aj keď zdanlivo s rovnakou diagnózou, potrebuje osobný prístup. Nielen v naordinovaní liekov a vitamínov, ale aj v komunikácii. Niekoho trápi bolesť tela, niekoho strach, obavy. Niekto sa potrebuje porozprávať, nájsť pochopenie, odpovede na svoje otázky. Nie som však zástancom riešenia problémov na diaľku cez email alebo telefonicky. Osobný kontakt, možnosť pozrieť sa pacientovi do očí nevynahradí žiadna technická vymoženosť dnešnej doby. Ešte viac to platí u pacientov so závažnými diagnózami.
Cez smsky alebo správy na facebooku dostávam otázky typu - pacient má rakovinu pľúc, berie chemoterapiu. Aké výživové doplnky má brať? Moja odpoveď? Neviem sa vyjadriť. Potrebujem totiž pacienta vidieť, prezrieť si jeho dokumentáciu, zistiť, aké lieky užíva, aké ma pridružené ochorenia.
Je iné, keď zdravý človek užíva prípravky na podporu imunity a iné, keď treba podporiť imunitu, hojivé procesy u človeka, ktorý sa borí s vážnym ochorením. Nemôžeme predsa napríklad pacientovi, ktorý má rakovinu žalúdka len tak z brucha nasypať do dlane 6 toboliek s vitamínmi, nech by boli akokoľvek kvalitné. Tak isto hypertonici, cukrovkári, pacienti s liekmi na riedenie krvi nebudú užívať to isté, čo môže brať ich zdravý sused.
Popri svojej práci onkológa v nemocnici som si práve pre takéto prípady vyhradila čas, aby pacienti mohli v kľude prísť, porozprávať sa, poradiť sa, nájsť tú najlepšiu kombináciu na ich ťažkosti. Každú stredu v ambulancii v Rimavskej Sobote je možné prísť na konzultáciu ohľadom podpornej a doplnkovej liečby. Pacientov objednávame na konkrétnu hodinu, aby som pre každého mala dostatok času.

 

MUDr.Adela Englerová

Onkológ

Som lekárka s vyše 16-ročnou praxou v oblasti onkológie. Pôsobím na Onkologickom oddelení a onkologickej ambulancii v Nemocnici Svet zdravia v Rimavskej Sobote, kde som od 1.2.2023 zároveň aj primárkou. Súčasne sa venujem tiež práci v onkologickej ambulancii Avimed v Rimavskej Sobote.

Mám špecializačnú atestáciu z radiačnej onkológie.

Som spoluzakladateľka Občianskeho združenia Smaragdy /www.ozsmaragdy.sk/ , ktorého cieľom je podporovať onkologických pacientov a ich príbuzných. 

Od roku 2013 sa intenzívne venujem štúdiu podpornej liečby vysokodávkovým vitamínom C a tiež doplnkovej a podpornej liečbe rôznych ochorení.

V našej ambulancii Avimed s.r.o. v Rimavskej Sobote od roku 2013 aplikujeme vysokodávkový vitamín C a sme jedným z mála pracovísk na Slovensku, kde sa tejto doplnkovej liečbe venujeme na vysokej odbornej úrovni.