Aby kĺby neboleli

17.05.2019


Základom našej telesnej schránky je kostra. Na prvý pohľad vyzerá ako najstabilnejšia časť ľudského tela, no pri bližšom preskúmaní zistíme, že aj ona môže byť krehká a ľahko zraniteľná.

Kĺby sa časom stávajú tuhšie a menej flexibilné. Klesá produkcia kolagénu, môže dôsjť k poškodeniu chrupavky a všetky tieto zmeny potom spôsobujú bolesti, zápaly a stuhnutie.

S bolesťami kĺbov chodí za lekármi stále viac ľudí. Najčastejšou diagnózou v spojení s boelsťami kĺbov je ARTRÓZA.                  K nepriaznivému zdravotnému stavu prispieva aj nadmerná hmotnosť, kedy kĺby trpia príliš veľkou váhou, ktorú musia denno denne udržať a nosiť. 

Pri artróze dochádza k poškodeniu chrupavky. Chrupavka stráca pevnosť a pružnosť, praská, znižuje sa jej hrúbka. Na okrajoch kĺbov vzniká nové kostné tkanivo, ktoré môže obmedzovať pohyb, dráždi kĺbové púzdro, čo podporuje vznik a rozvoj zápalu. S rozvojom artrózy je obmedzený pohyb v kĺbe, býva prítomný opuch, výpotok a bolesti. 

Možnosti prevencie

Možnosti predchádzania bolestiam kĺbov a vzniku artrózy sú:

  • vyvážená strava s dostatočným prísunom vápnika
  • pravidelná pohybová aktivita
  • udržiavanie si primeranej hmotnosti
  • v prípade nadváhy znížiť hmotnosť
  • nefajčiť
  • obmedziť príjem alkoholu, energetických nápojov, kolových nápojov

V prípade existujúcej artrózy, ale tiež u ľudí vo vyššom veku sa doporučujú CHONDROPROTEKTÍVA a KOLAGÉN. 

Chondroprotektíva sú látky, ktoré obmedzujú zápalovú reakciu, zásobujú chrupavku látkami, ktoré jej chýbajú, bránia poškodeniu chrupavky voľnými radikálmi, môžu znížiť alebo aj úplne nahradiť spotrebu chemických liekov. 

Kolagén je látka, ktorá je hlavnou zložkou kĺbnej chrupavky. Okrem toho sa nachádza v pokožke, šľachách, kostiach, zuboch. Vekom sa jeho tvorba znižuje. 

Dodaním týchto látok do organizmu pomáhate svojim kĺbom, ale aj pokožke, svalom, vlasom a nechtom. Je dôležité vybrať si kvalitné prípravky s dostatočným obsahom účinných látok, aby ich užívanie malo žiadaný efekt. 

Ak chcete vedieť, ktoré prípravky spĺňajú tieto požiadavky, kliknite na obrázok nižšie.