Cesnak 

08.11.2016

Dajte si denne strúčik cesnaku. Nebojte sa štipľavej chuti ani zápachu. Jeho účinky totiž stoja za to.

Cesnak je úžasná plodina našich záhrad, radí sa k prírodným antibiotikám a antivirotikám a tiež je zaraďovaný medzi superpotraviny. Patrí tam pre jeho nepopierateľné účinky na ľudské zdravie. Mnohí ho určite máte doma, ale nepoužívate ho tak často, aby ste z neho profitovali aj po zdravotnej stránke.

Aké látky robia cesnak výnimočným?

Cesnak obsahuje alicín, čo je prchavá látka, ktorá má antibakteriálny účinok. Okrem toho nájdeme v cesnaku vitamíny B1, B2, C a tiež sodík, draslík, jód, selén, zinok, vápnik a železo. Diallylsulfát patrí k tým najúčinnejším v prevencii rakoviny. Dokáže blokovať tvorbu rakovinových enzýmov v bunke a chrániť ju pred nádorovým zvrhnutím.

Ako sme už spomenuli, cesnak má antibakteriálny účinok, tiež pôsobí proti vírusom a parazitom.

Pri akých problémoch môže cesnak pomôcť?

Vďaka všetkým účinným látkam v cesnaku, je cesnak účinný pri týchto ochoreniach:

  • vírusové, bakteriálne a parazitárne ochorenia
  • ateroskleróza a vysoký krvný tlak
  • žalúdočné vredy
  • rakovinové ochorenia

Ako ho užívať a na čo dávať pozor?

Cesnak je najúčinnejší vtedy, keď je prelisovaný alebo nadrobno pokrajaný a v takom stave postojí asi 10 minút - neaktívne látky sa aktivujú kontaktom so vzduchom. Môžete si ho nakrájať alebo popučiť. Nemali by sa na to používať kovové nože a pretláčadlá. Uprednostnite plastové alebo  keramické. Ak neviete zjesť cesnak samostatne, zmiešajte ho napríklad s medom. U nás doma najlepšie funguje kombinácia CESNAK + MED + OBLÁTKA.

Najlepší cesnak je náš slovenský. Poctivý, domáci, neošetrovaný chemicky.

Ak ste už vyskúšali niekedy dovezený, určite viete porovnať jeho chuť a silu. Účinok jedného strúčika domáceho cesnaku údajne obsahuje toľko prospešných látok ako celá hlavička toho z dovozu.

Denná dávka na posilnenie imunity a prevenciu je 1 strúčik. Pri prechladnutí a infekciách maximálne 3-4 strúčiky denne.

Väčšie množstvo môže spôsobiť bolesti žalúdka, migrénu, bolesti svalov a šliach.

Najlepší cesnak je ten prirodzený. Sú však chvíle, keď nie je možné si ho dopriať. Ak ste v takej situácii, siahnite po kvalitnom výrobku ako je napríklad Biiolitabs . Podrobné informácie a možnosť objednať sa Vám zobrazia po kliknutí na obrázok.