Chronická únava

23.01.2017

Chronická únava je súbor príznakov, ktoré môžu mať rôzne príčiny a tiež rôzne následky. Postihuje častejšie ženy a prejavuje sa ako hovorí aj názov, únavou, vyčerpaním. Veľakrát sa rozvíja pozvoľne, nenápadne, až sa stane každodennou súčasťou života a znižuje jeho kvalitu.

Táto únava môže byť celodenná, človek sa už ráno budí unavený, ale môže sa vystupňovať až v poobedňajších hodinách. Ak zároveň s únavou nepozorujete iné príznaky ako sú bolesti, zvýšená teplota, dýchavičnosť, skúste najskôr do denného režimu zaviesť nasledujúce opatrenia. Tieto zmeny by ste mali vyskúšať na 2-3 týždne.


1. Kvalitný spánok - v dĺžke 7-8 hodín. Minimálne hodinu pred spaním už nepracujte na počítači, tablete, vytvorte si pokojnú atmosféru. Miestnosť pred spaním dôkladne vyvetrajte. Minimálne 2 hodiny pred spaním už nejedzte. Radšej choďte spať trochu hladný ako prejedený.

2. Zaraďte do svojho života pravidelný šport, ideálne 3-4-krát do týždňa v trvaní 45-60 minút.

3. Dodržiavajte pitný režim a dodržiavajte ho aj v zimných mesiacoch, nie iba v lete. Vypite denne aspoň 1500 ml tekutín.

4. Vylúčte zo svojho jedálneho lístka údeniny, sladkosti, sladené nápoje, vyprážané jedlá.

5. Nevynechávajte raňajky. Šálka kávy na prázdny žalúdok nie sú raňajky.

6. Pomôžte svoje telo naštartovať aj doplnkami výživy, keďže je dobre známe, že ovocie a zelenina z hypermarketov neobsahujú také množstvo vitamínov, aké naše telo potrebuje.

Na únavu vyskúšajte:

- vitamín C je vitamín číslo JEDNA v boji proti únave, slabosti a na posilnenie imunity - najúčinnejšie a najrýchlejšie vo vysokých dávkach v infúznom podaní. Podrobnejšie informácie o vitamíne C nájdete aj na tu na našej stránke. Môžete si zadarmo stiahnuť ebook o vitamíne C.

- gingko - úžasný strom so zaujímavými listami. Extrakt z listov má mnohoraké účinky na ľudské telo, pomáha mu zvládať väčšiu záťaž, tonizuje mozog a zároveň zvyšuje jeho výkonnosť, zlepšuje pamäť. Informácie si prečítajte tu.

- namiesto kávy alebo čierneho čaju či iných energetických nápojov vyskúšajte prírodnú alternatívu, a to Gin-Chia. Neviete, čo to je? Je to účinná kombinácia bylín, ktorá vráti vášmu telu to, o čo ho oberá uponáhľaný spôsob života! Zlatá Chia a kráľovský Žen-šen vám prinavrátia stratenú energiu.

Presné informácie a možnosť objednať nájdete tu:

Ak sa ani po 3 týždňoch týchto opatrení nebudete cítiť lepšie, vyhľadajte pomoc lekára. Únava môže byť prejavom nejakého ochorenia.

Verím však, že tieto kroky vám pomôžu naštartovať organizmus a podarí sa vám predísť aj jarnej únave, ktorá na ľudí dolieha vždy koncom zimy pre znížený prísun vitamínov a nedostatok slnečného žiarenia.

Ešte by som rada pripomenula, že ak máte možnosť, dajte si u svojho obvodného lekára vyšetriť hladinu vitamínu D v krvi. Aj nedostatok tohto dôležitého vitamínu môže byť príčinou únavy a zníženej odolnosti voči chorobám.