13 dôvodov milovať beh

30.04.2020

Prečo milovať beh?

Moje dôvody na začiatku a s odstupom času.

Na začiatku bola túžba vytrvať. 

VYTRVAŤ v pravidelnom behu, posilniť si pevnú vôľu a schudnúť.

Prvé tréningy v auguste 2019 boli takpovediac nasilu. Urobila som si harmonogram a doslova som sa tie prvé razy musela nútiť ísť. Ale moja vôľa bola tentokrát tak pevná, že som vydržala. A potom začali prichádzať prvé radosti z malých, naozaj malých pokrokov. To ma motivovalo ísť znovu. Zase. Pravidelne. Nakoniec som sa dostala do bodu, že som sa na beh začala tešiť. Behala som celú zimu. Aj v mraze a snehu. Najchladnejšie bolo mínus 9 stupňov. 

Dnes je to 9 mesiacov, čo behám pravidelne. 

Tu sú moje dôvody, pre ktoré sa oplatí behávať:

1. Vo svojom veku 40+ rokov mám najlepšiu kondíciu za celý svoj život a stále sa zlepšujem. Určite ste mnohí z vás rýchlejší či zabehnete viac kilometrov, ale pre mňa je toto vrcholná forma. 

2. Pri behu sa spaľuje veľa kalórií - za 30 minút cca 391. Pri bicyklovaní je to 277 kalórií, pri tenise ešte menej.  

3. Posilňujú sa kosti, čím sa znižuje riziko vzniku osteoporózy vo vyššom veku až o 40%.

4. Beh vyvoláva šťastie, mierni stres, rozjasňuje myseľ, odstraňuje depresie. A hneď k tomu bod číslo 5:

5. Beh vyčistí hlavu a prinesie vám mnoho nových nápadov na riešenie problémov, rozvoja svojho podnikania, tvorivosti, kreativity. 

V tomto bode som musela vnútorne vyrásť. Bežci, s ktorými som sa predtým rozprávala, stále hovorili, že počas behu rozmýšľajú, majú nové nápady. Ja som sa vo svojich začiatkoch pri behu trápila a nechápala som, ako pri tom trápení môžu v hlave vznikať nové nápady. Až to jedného dňa prišlo. Moja myseľ sa dostala do stavu meditácie a odvtedy chŕli počas behu vždy niečo nové. Preto mám so sebou vždy mobil, aby som si nové nápady hneď zaznamenala. 

6. Pocit uspokojenia a hrdosti sám na seba. Že vstaneš, že bežíš, že kým ostatní spia alebo pozerajú televízor, ty robíš niečo pre svoje zdravie.

7. Budete mať medaily. Ak sa prihlásite na nejaké preteky a dobehnete do cieľa, odmenou vám bude pekná medaila, ktorá vám bude pripomínať, čo ste dosiahli. 

8. Posilníte si imunitu. Ľudia, ktorí venujú behu 75 minút do týždňa, sú chorí o polovicu menej, ako ľudia, ktorí nešportujú.

9. Pravidelným behaním znížite riziko vzniku srdcových chorôb až o 50%.

10. Nájdete nové krásne miesta vo svojom okolí, o ktorých ste netušili. 


11. Spálite viac tuku. Spaľovanie tuku po behu sa totiž nezastaví vtedy, keď zastavíte vy. Už vďaka dvadsiatim minútam behu budete spaľovať viac kalórií ešte celé hodiny po ňom. 

12. Budete lámať rekordy. Hoci len tie osobné. A tomu pocitu sa vyrovná máločo. 

13. Vybudujete si discilínu a vytrvalosť.

A nejestvuje snáď lepší únik pred stresom dnešnej doby ako beh v prírode. 

MUDr.Adela Englerová