Epidémia nedostatku vitamínu D

04.06.2020

Týka sa aj Vás?

Vitamín D patrí k vitamínom rozpustným v tukoch.
Je životne dôležitý, avšak v súčasnej dobe pozorujeme v ambulanciách, že mnoho ľudí má zníženú hladinu tohto vitamínu.

Dôvodom nedostatku vitamínu D môže byť dnešný spôsob života - málo času trávime von, viac v uzavretých priestoroch. Keď sa vyberieme do prírody v slnečnom počasí, natierame sa opaľovacími krémami s vysokými faktormi,  čo spôsobuje zníženie prirodzenej tvorby vitamínu D.
Vitamín D sa totiž tvorí prostredníctvom našej pokožky, keď na ňu dopadá  slnečné svetlo.
Čo sa týka potravín, najviac sa vitamín D nachádza v rybách ako je losos, tuniak, sleď, makrela, sardinky. Len málo Slovákov pravidelne a v dostatočnom množstve konzumuje tieto ryby.

Prečo je vitamín D dôležitý?

1. Zohráva dôležitú úlohu v zdraví svalov a kostí. Môže sa spolupodieľať pri  liečbe bolesti svalov, kostí, chronickej únavy pohybového aparátu a osteoporózy.
2. Pomáha predchádzať poruchám imunitného systému.
3. Reguluje rast normálnych aj nádorových buniek. Z tohto dôvodu môže hrať dôležitú úlohu v prevencii a liečbe rôznych druhov rakoviny, najmä rakoviny hrubého čreva, prostaty, pankreasu a prsníka.
4. Stimuluje produkciu inzulínu z buniek produkujúcich inzulín v pankrease. Tiež znižuje inzulínovú rezistenciu. Z tohto dôvodu môže vitamín D pomôcť v prevencii a liečbe cukrovky 2. typu.
5. Má vplyv na normálnu funkciu pokožky, a preto môže byť užitočný pri liečbe kožných ochorení, ako je psoriáza.
6. Ovplyvňuje zdravie zubov.
7. Je nevyhnutný pre normálny vývoj a funkciu mozgu. Preto je dôležitý v prevencii a liečení neurologických porúch, ako je Alzheimerova, Parkinsonova choroba, demencia.

V súčasnej dobre je zrejmé, že väčšina populácie má NEDOSTATOK vitamínu D. Je dôležité, aby ste zistili, akú hladinu vitamínu D máte a na základe toho potom určiť dávkovanie suplementov.
Vyšetrenie je jednoduché, hodnota vitamínu D sa vyšetruje z krvi.

Na toto vyšetrenie  môžete prísť do  našej ambulancie a my vám ho urobíme.

Páčil sa Vám tento článok?

Zdieľajte ho medzi svojimi známymi.

Máte záujem o vyšetrenie vitamínu D alebo konzultáciu?