Kolostrum - kravské či kozie?

09.08.2019

Kolostrum je bohatým zdrojom mnohých zdraviu prospešných látok. Kolostrum nie je možné vyrobiť chemickou či syntetickou cestou - je jedinečné, nenahraditeľné a nenapodobiteľné.

Táto unikátna tekutina je vylučovaná samicami bezprostredne po pôrode mláďaťa, odoberá sa len také množstvo, ktoré mláďatku nechýba.

Kolostrum veľmi účinne prispieva k posilneniu obranyschopnosti:

• podporuje metabolizmus tukov aj zachovanie zdravej črevnej mikroflóry, pozitívne ovplyvňuje proces hojenia

• je vhodné pre všetky vekové kategórie, odporúča sa rekonvalescentom pre rýchlejšie zotavenie po chorobe

• udržiava vitalitu organizmu, pomáha unaveným či oslabeným jedincom, stará sa o nervový systém

• je obľúbené medzi športovcami pre zvýšenie energie, zlepšenie výkonu, rýchlejšiu regeneráciu alebo podporu stavby svalov

KRAVSKÉ ALEBO KOZIE? 

Krava a koza sú dve rôzne zvieratá a od toho sa odvíja aj odlišnosť kolostra od nich získaného. Čo sa týka bielkovín, bielkoviny kozieho mlieka sú všeobecne lepšie znášané ako bielkoviny mlieka kravského. Dokonca aj ľudia trpiaci alergiou na mlieko kravské vo väčšine prípadov môžu bez problémov konzumovať produkty kozie. Rovnaké je to aj s kolostrom.

Pomer a zloženie niektorých bielkovín kozieho mledziva je podobnejší ľudskému mledzivu, čo môže prispievať k lepšiemu pôsobenie v ľudskom organizme.

Kozie kolostrum je takisto oveľa účinnejšie ako ľudské alebo kravské a je použiteľné pre rýchlejšie spustenie imunity. Obsahuje imunoglobulíny, teda protilátky proti niečomu škodlivému. Keď sa imunita nenaštartuje sama, pri podaní kolostra ako produktu podporujúceho imunitu, podávame prostredníctvom neho do tela priamo protilátky. 

Bližší popis k obom kolostrám nájdete po kliknutí na obrázok nižšie.