Máte po 40-ke? Možno aj Vám chýba Q10-ka.
Koenzým Q10 je životabudič, ktorý v organizme začína rapídne miznúť po 40tom roku života.
Nositeľ Nobelovej ceny Peter Mitchell by odporučil generácii stredného veku pre zvýšenie kvality života jednoznačne KOENZÝM Q10.
Pýtate sa prečo?
Vitalizuje bunky, dodáva energiu, ktorú vekom strácame, zlepšuje výkon srdca, pomáha zabrániť predčasnému starnutiu. Okrem toho má ďalšie výborné účinky, o ktorých sa zmienim neskôr.
Koenzým Q10 v mladosti zabezpečuje silu a energiu, je súčasťou všetkých buniek. Jeho produkcia sa po tridsiatke začína prirodzene znižovať a v štyridsiatke ho máme k dispozícii už o 30% menej. Preto si práve v tomto veku začína človek uvedomovať menej energie, zníženú výkonnosť, vrátane sexuálnej, zhoršenú toleranciu záťaže a spomalenú regeneráciu.
Na syntézu koenzýmu Q10 je potrebné dostatočné množstvo vitamínu C, B6 a B12. V pestrej strave ho nájdete vo vnútornostiach, hovädzom mäse, sardinkách, makrelách, arašidoch či lieksových orechoch. Klasické porcie však nedodajú potrebné množstvo tohto koenzýmu. Preto je potrebné dopĺňať ho vo forme výživových doplnkov.
Koenzým Q10 a MOZOG
Štúdie poukázali na dôležitú úlohu koenzýmu Q10 pri oprave poškodených mozgových buniek. Koenzým Q10 pôsobí proti oxidačnému stresu, ktorý ničí mozgové bunky. Príjem zvýšených dávok zmenšuje oxidačné poškodenie mitochondrií v mozgu. Poškodené mitochondrie totiž produkujú menej energie, ako bunka potrebuje, v dôsledku čoho dochádza ku chorobným zmenám v mozgu, ktoré sa prejavujú zmätenosťou, zhoršovaním pamäte, v najhoršom štádiu až demenciou. Vedci predpokladajú, že dlhodobé užívanie koenzýmu Q10 v počiatočných štádiách Alzheimerovej alebo Parkinsonovej choroby môže spomaliť napredovanie týchto závažných ochorení.
Koenzým Q10 a SRDCE
Mnohé výskumy dokázali, že koenzým Q10 je nevyhnutný pre správne fungovanie srdcového svalu. Je vhodným liečebným doplnkom pre pacientov so srdcovým zlyhaním a srdcovou slabosťou. Tiež chráni pred tvorbou krvných zrazenín, znižuje vysoký krvný tlak, zmierňuje bolesť pri angine pectoris. Pri podávaní konezýmu Q10 u pacientov s chorobami srdca dochádza ku zlepšeniu až o 75%.
Z ďalších pozitívnych účinkov koenzýmu Q10 môžeme spomenúť:
- stabilizuje hladinu krvného cukru u diabetikov
- pomáha pri zápale ďasien
- zmierňuje chronickú únavu
- je silný antioxidant, zohráva úlohu v prevencii onkologických ochorení
- podporuje rekonvalescenciu po mozgovej mŕtvici
- zmierňuje alergické prejavy a astmu
- zmierňuje prejavy psoriázy
Na doplnenie hladín koenzýmu Q10 je potrebné užívať ho denne aspoň 3-4 týždne v dennej dávke aspoň 30 mg. Koenzým Q10 nemá vedľajšie účinky a po dohode s lekárom je možné užívať aj vyššie dávky v závislosti od konkrétneho ochorenia.
Dbajte na to, aby ste si zvolili kvalitný prípravok s vysokou vstrebateľnosťou.
MUDr.Adela Englerová