Metabolický syndróm - strašiak, nad ktorým sa dá zvíťaziť

23.05.2021

Dnešná moderná doba od základu mení všetko, na čo bolo ľudské telo počas dlhých tisícročí privyknuté. Vedieme sedavý spôsob života, práca za počítačom v kanceláriách vystriedala manuálnu prácu v prírode, konzumujeme priemyselne upravené potraviny, podriemkavame pred obrazovkou televízora a potom sa celé hodiny prehadzujeme v posteli. Každodenný stres si mýlime s produktivitou a prípadné zdravotné problémy riešime "samoliečiteľstvom" alebo nedočkavo pátrame do diagnóze na internetových fórach. Mnohí si len s ťažkosťou odopierajú svoju dennú dávku nikotínu či alkoholu. Hoci v očiach jednotlivca tieto neresti môžu vyzerať ako maličkosti ospravedlniteľné jednoduchým "len"- "len jedno pivko" či "len jedny čipsy", postupne si vypýtajú daň v podobne zhoršeného zdravotného stavu.

Jedným z najčastejších ochorení, na ktoré má zásadný vplyv zlý životný vplyv, je tzv. metabolický syndróm. Je príčinou viacerých ochorení, ktoré zásadne skracujú dĺžku trvania života a nazývame ich aj "tichí zabijaci".

Metabolický syndróm postihuje celosvetovo približne jednu štvrtinu populácie. Medzi jeho rizikové faktory okrem nezdravého životného štýlu patrí aj vyšší vek a pozitívna rodinná anamnéza, aj keď je známe, že v rodine nededíme len gény, ale aj stravovacie návyky a celkový prístup k životu a svojmu vlastnému zdraviu.

Metabolický syndróm definuje prítomnosť najmenej troch z piatich príznakov, ktorými sú: 

  1. brušný typ obezity charakterizovaný typom postavy "jablko", 
  2. zvýšený krvný tlak nad hodnotu 130/85mmHg, 
  3. zvýšená hodnota glykémie nalačno, 
  4. zvýšená hladina triacylglycerolov v krvi 
  5. nízka hodnota "dobrého" HDL cholesterolu v krvi.

Samotný metabolický syndróm predisponuje jednotlivca k vzniku celej plejády ďalších ochorení. Nimi sú predovšetkým kardiovaskulárne ochorenia ako ateroskleróza, náhla cievna mozgová príhoda, ochorenia koronárnych tepien vyživujúcich srdcový sval, ktoré môžu viesť až k vzniku akútneho infarktu myokardu a náhlej smrti. Ďalším ochorením je diabetes mellitus - cukrovka, ktorý pacienta nebolí a odhalí ho možno až náhodné meranie "cukru" pri rutinnom vyšetrení u obvodného lekára. Nebezpečné sú najmä jeho komplikácie - v krajnom prípade oslepnutie, gangrény chodidiel s nutnosťou amputácie či terminálne zlyhanie obličiek s nutnosťou doživotnej dialyzačnej liečby.

Pacienti s metabolickým syndrómom častejšie trpia na chronické zápalové ochorenia, reumatické ochorenia, mávajú "stukovatenie" pečene s poruchou jej funkcie a zvýšenými hodnotami pečeňových testov, ženy častejšie trápi syndróm polycystických ovárií a neplodnosť, mužov (ale aj ich partnerky) zas erektilná dysfunkcia.

Samotná terapia metabolického syndrómu je v rukách lekára len limitovaná. Lieky dokážu upraviť hladinu cukru v krvi či znížiť krvný tlak, avšak najväčší kus práce musí vykonať samotný pacient. 

Musí "prekopať" od základu svoje návyky - začať sa viac hýbať, na začiatok skúsiť aspoň 30 minút rezkej chôdze denne. V strave sa zamerať viac na kvalitu než na kvantitu, znížiť príjem jednoduchých sacharidov a zamerať sa skôr na prísun cenných proteínov a kvalitných tukov s vysokým obsahom protizápalových omega-3 mastných kyselín

Tak ako sa metabolický syndróm nezjavil zo dňa na deň, tak aj úprava režimu má byť dlhodobá, ale výsledky sa určite dostavia. Veľkým pomocníkom najmä v začiatkoch býva výťažok z Gymnemy lesnej, ktorá znižuje chuť na sladké a znižuje vstrebávanie cukru z čreva do krvi, čím významne prispieva k úspešnému naštartovaniu premeny. Samozrejme sa celá táto cesta ľahšie zvláda s podporou okolia, preto je dobré nájsť si spriaznenú dušu, ktorá do toho pôjde s vami alebo vás aspoň bude celý čas podporovať. 

Ideálne je sa k metabolickému syndrómu nikdy nedopracovať, ale ak sa to už stalo, je čas naštartovať proces premeny, pretože naše telo je jediné, ktoré máme. Je to vzťah doslova na celý život, chráňme si ho teda a pestujme ako to najcennejšie priateľstvo, ktoré kedy zažijeme a ono sa nám odmení vitalitou a dlhovekosťou.