Parazity /nielen/ v detskom veku

09.04.2021

Nástup dieťaťa do jasličiek či materskej školy je často výzvou pre celú rodinu - zmení sa režim dňa, dieťa si denne domov prináša množstvo nových zážitkov, spracováva nové podnety, no zabrať dostáva aj jeho imunitný systém. Okrem neškodných soplíkov a kašľa, s ktorými si vďaka dobrej obranyschopnosti ľahko dieťa poradí, si môže z nového prostredia doniesť nechcených "čiernych pasažierov" v podobne parazitárnych infekcií .

Deti najčastejšie trápia nákazy mrľou detskou či všami, menej často prídu do kontaktu s infekciou hlístami, pásomnicou či toxoplazmózou. Najpravdepodobnejším spôsobom nákazy sú povrchy kontaminované vajíčkami či dospelými jedincami parazita, najčastejšie v škôlke či na pieskoviskách, kontaminovaná voda a pôda. Spoločným menovateľom je znížené dodržiavanie hygieny rúk a povrchov, preto sú tieto infekcie častejšie v rozvojových krajinách a medzi marginalizovanými sociálnymi skupinami.

Typickými príznakmi črevných parazitóz sú bolesti brucha, hnačky a plynatosť, nevoľnosť a vracanie, svrbenie a podráždenie kože v oblasti konečníka. Dieťa je nervózne, unavené, plačlivé, nechce jesť a celkovo neprospieva. Parazity môžu byť príčinou chudokrvnosti u dieťaťa alebo aj menej častých, avšak o to nebezpečnejších neuropsychiatrických komplikácií ako sú poruchy učenia a pamäte, v najzávažnejších prípadoch až pod klinickým obrazom obsesívno kompulzívnej poruchy a schizofrénie.

Jedným z najčastejších pôvodcov parazitárnych nákaz je mrľa detská (Enterobius vermicularis). Typický škôlkársky patogén osídľuje dolnú časť tenkého čreva, odkiaľ samičky po oplodnení prechádzajú do hrubého čreva a typicky v noci vychádzajú ako malé biele červíky von do okolia análneho otvoru, kde kladú vajíčka, čím dráždia kožu a spôsobujú nepríjemné svrbenie. Poškrabanie sa síce poskytuje rýchlu úľavu, avšak na prstoch a nechtoch neumytých rúk sa vajíčka šíria všade, kam kontaminované ruky dosiahnu. Vajíčka sú mimoriadne odolné - v suchom prostrední prežijú približne 3 dni, v teplom a vlhkom prostredí zostávajú životaschopné až tri týždne, preto sa nákaza ľahko šíri. Diagnózu potvrdí prítomnosť vajíčok mrle pri vyšetrení tzv. perianálneho zlepu pod mikroskopom. Liečbu musí podstúpiť celá rodina čí kolektív. Základom sú systémové antiparazitiká, ktoré však zničia len dospelé jedince, nie však ich vajíčka, preto ich nevyhnutne musí doplniť zvýšená hygiena, umývanie rúk, častá výmena posteľnej bielizne a pyžama a dôsledná dezinfekcia povrchov. V prevencii a v liečbe parazitárnych ochorení sa už celé stáročia úspešne používa výťažok zo šupiek amerického orecha čierneho (Juglans nigra), u nás dostupný vo forme tinktúry v prípravku Antipa-rasitis. Je výnimočný tým, že účinkuje na dospelé organizmy parazitov, ale aj na ich larvy, ktoré ničí a bráni im tak pokračovať v ich životnom cykle.

Ďalším z rodiny typických črevných parazitov je hlísta (Ascaris lumbricoides), ktorá sa z čreva krvným obehom dostáva do pľúc. Odtiaľ ju dieťa vykašle, znovu prehltne, a tým podporuje jej ďalšie šírenie v tráviacom trakte. Infekcia hlístou môže byť klinicky nemá, bezpríznaková, v pokročilom štádiu sa však môže prejaviť ako ťažké horúčkovité ochorenie sprevádzané upchaním čreva alebo žlčových ciest hlístami. Podobne sa môže prejaviť aj nákaza pásomnicami (Cestodes), ktorých larvy môžu okrem čreva napadnúť a poškodzovať aj iné orgány, najmä mozog, oči a srdce.


Diagnostika parazitárnych ochorení u detí vychádza z klinického obrazu, vyšetrenia vzorky stolice a mikroskopického vyšetrenia perianálneho zlepu. V krvnom obraze sa môžu prejaviť chudokrvnosťou a zvýšenou hodnotou bielych krviniek. Biochemické vyšetrenie krvi môže odhaliť zvýšené hodnoty zápalových markerov, serologické vyšetrenie zamerané na protilátky proti konkrétnemu infekčnému agens potvrdí diagnózu. Pri závažných infekciách a pokročilému rozšíreniu parazita v organizme sú nevyhnutné zobrazovacie vyšetrenie, rontgenové vyšetrenie, ultrasonografia, CT, magnetická rezonancia či endoskopické vyšetrenie.

Liečba: Ako už bolo spomenuté, pri liečbe črevných parazitov je potrebná kombinácia liečebných postupov: dodržiavanie hygieny, úprava stravy, očista hrubého čreva prostredníctvom chemických liekov a bylinných protiparazitárnych tinktúr. Tinktúra z čierneho orecha je NAJÚČINNEJŠÍM PRÍRODNÝM PRÍPRAVKOM proti črevným parazitom. 


Antipa-rasitis

* obsahuje extrakt z oplodia čierneho orecha

* priaznivo pôsobí na tráviaci trakt

* vysoko efektívny pri podpore očisty od črevných parazitov

* užíva sa ráno nalačno pred jedlom a večer 1 hodinu po poslednom jedle 

* doporučuje sa užívať všetkým členom domácnosti