Postkovidový syndróm - dlhodobé následky prekonania infekcie Covid-19

15.03.2021

Príznaky a následky prekonanej infekcie Covid-19 sú rozmanité, trvajú rôzne dlho a majú rôznu závažnosť. U mňa v praxi pozorujem najmä nesmiernu únavu, zvýšený krvný tlak u ľudí, ktorí dovtedy nemávali ťažkosti s tlakom a tiež psychické zmeny ako výkyvy nálad či depresie. 

Okrem toho k ďalším ťažkostiam patrí pretrvávajúca dýchavičnosť, kašeľ, bolesti kĺbov a bolesti v hrudi.  

Iné dlhodobé príznaky a symptómy môžu byť:

  • Bolesť svalov alebo hlavy
  • Rýchle alebo intenzívne búšenie srdca
  • Strata čuchu alebo chuti
  • Problémy s pamäťou, koncentráciou alebo spánkom
  • Vyrážky alebo vypadávanie vlasov

Krvné zrazeniny a problémy s cievami

Koronavírus môže spôsobovať hromadenie krvných buniek, čo môže viesť ku krvným zrazeninám. Zatiaľ čo veľké zrazeniny môžu viesť k infarktom a mŕtviciam, poškodenia srdca, ktoré je spôsobené koronavírusom, sa zdá byť spôsobené veľmi malými zrazeninami, ktoré upchávajú malé cievy (kapiláry) v srdcovom svale. Iné časti tela, ktoré sú ovplyvnené krvnými zrazeninami, sú pľúca, nohy, pečeň a obličky. Koronavírus tiež môže oslabiť cievy a spôsobiť ich presakovanie, čo môže viesť k dlhodobým problémom s pečeňou a obličkam. 

Problémy s náladou a únavou

U mnohých ľudí, ktorí sa zotavili z koronavírusu, sa neskôr vyvinul syndróm únavy, ktorý je komplexnou poruchou charakterizovanou extrémnou únavou, ktorá sa zhoršuje pri fyzickej alebo duševnej aktivite, ale nezlepšuje sa pri oddychu. Táto únava ustupuje len pozvoľna, rekonvalescencia môže trvať 3 a viac mesiacov. S únavou a neschopnosťou zapojiť sa do bežného života, ako bol človek zvyknutý, sú následne spájané poruchy nálad, depresie. Človek by aj chcel pracovať, plniť si svoje povinnosti, ale pre únavu jeho výkon nie je taký kvalitný ako predtým. 

Ďalšie dlhodobé vplyvy prekonanej infekcie na ľudský organizmus budú postupne známe. Zatiaľ je dôležité nezanedbávať tieto príznaky a včas ich riešiť s lekárom, najmä pokiaľ ide o problémy so srdcom, krvným tlakom, cievami a dýchaním. 

Z podpornej liečby jednoznačne doporučujem intenzívne doplniť vitamín C, ktorý v tomto štádiu priaznivo ovplyvňuje najmä únavu. Z našich skúseností z ambulancie vidíme, že pacienti, ktorí po prekonaní Covid-19 s pretrvávajúcou únavou a slabosťou, absolvovali kúru infúznym vysokodávkovým vitamínom C, sa cítia už po prvých podaniach lepšie. Jednak je únava miernejšia, a tým pádom sa upravuje aj psychika. Tiež sme si ale všimli, že je dôležité absolvovať celú kúru, pretože pri jej predčasnom prerušení sa únava opäť vrátila. 

Okrem toho na ochranu srdcovo-cievneho systému po prekonaní Covid-19 doporučujem kúru koenzýmom Q10, pretože mnohé výskumy dokázali, že koenzým Q10 je nevyhnutný pre správne fungovanie srdcového svalu. Je vhodným liečebným doplnkom pre pacientov so srdcovým zlyhaním a srdcovou slabosťou. Tiež chráni pred tvorbou krvných zrazenín, znižuje vysoký krvný tlak, zmierňuje bolesť pri angine pectoris. 

Pri podávaní konezýmu Q10 u pacientov s chorobami srdca dochádza ku zlepšeniu až o 75%. 

Koenzým Q10 pomáha tiež pri ateroskleróze, chronickej obštrukčnej chorobe pľúc, cukrovke, vysokom krvnom tlaku, chronickej únave, psoriáze, alergiách, astme, demencii, Alzheimerovej a Parkinsonovej chorobe. 

Minimálna doba užívania sú 3-4 týždne, v prípade rekonvalescenie po Covid-19 vidím ako vhodné užívať ho aspoň 2 mesiace. 

Ako už bolo spomenuté vyššie, pri závažných ťažkostiach, ako problémy so srdcom, tlakom, dýchaním, cievami, je nevyhnutné navštíviť lekára danej špecializácie, aby zdiagnostikoval a riešil daný problém. 

Ak máte záujem objednať sa na infúznu kúru vitamínom C, kontaktujte našu ambulanciu.


Ak máte záujem objednať si účinný a vysokokvalitný koenzým Q10, môžete tak urobiť nižšie vo formulári.