Prečo je dôležité užívať vitamín D3 s K2 ???

16.09.2020

Vitamíny D a K, rovnako ako vitamíny A, E, patria do skupiny vitamínov rozpustných v tukoch. 

Sú veľmi dôležité na podporu imunity, zdravia a antioxidačnej sily organizmu.

VITAMÍN D

1. Zohráva dôležitú úlohu v zdraví svalov a kostí. Môže sa spolupodieľať pri liečbe bolesti svalov, kostí, chronickej únavy pohybového aparátu a osteoporózy.
2. Pomáha predchádzať poruchám imunitného systému.
3. Reguluje rast normálnych aj nádorových buniek. Z tohto dôvodu môže hrať dôležitú úlohu v prevencii a liečbe rôznych druhov rakoviny, najmä rakoviny hrubého čreva, prostaty, pankreasu a prsníka.
4.Stimuluje produkciu inzulínu z buniek produkujúcich inzulín v pankrease. Tiež znižuje inzulínovú rezistenciu. Z tohto dôvodu môže vitamín D pomôcť v prevencii a liečbe cukrovky 2. typu.
5. Má vplyv na normálnu funkciu pokožky, a preto môže byť užitočný pri liečbe kožných ochorení, ako je psoriáza.
6. Ovplyvňuje zdravie zubov. 

7. Je nevyhnutný pre normálny vývoj a funkciu mozgu. Preto je dôležitý v prevencii a liečení neurologických porúch, ako je Alzheimerova, Parkinsonova choroba, demencia. 

VITAMÍN K

V roku 1929 ho objavil dánsky biochemik HenrikDam. Po rokoch výskumov a pozorovaní sa ukázalo, že existuje niekoľko rôznych typov vitamínu K.

V súvislosti s vitamínom D a metabolizmom vápnika je dôležitý typ K2. 

Vitamín K2-MK7 je veľmi dôležitým aktivátorom určitých bielkovín a enzýmov, ktoré sú zodpovedné za riadny priebeh dôležitých fyziologických procesov v našom tele.  Zásadný význam má aktivácia proteínu osteokalcínu, ktorý "zariadi" správne začlenenie vápnika do kostí a jeho "distribúciu" v organizme.

Cievy v ohrození?
Osteokalcín musí byť aktivovaný enzýmom závislým na vitamíne K2, čo je podmienkou pre jeho fyziologické pôsobenie. V populácii tak často sa vyskytujúci nedostatok vitamínu K2 spôsobuje poruchy normálnej kalcifikácie kostí, keďže časť vápnika namiesto do kostí, vstupuje do mäkkých tkanív a spôsobuje zvápenatenie tepien, čo jednoznačne urýchľuje vývoj aterosklerózy (kôrnatenie ciev).

Vitamín K2 chráni tepny pred ukladaním vápnika.
Jednoznačne tak spomaľuje rozvoj aterosklerózy, má za následok lepšiu pružnosť ciev aj lepší krvný obeh.

Nebezpečie zvápenatených ciev

    • Výskumy vykonávané v Rotterdame ukazujú, že každodenný príjem vitamínu K2-MK7 v dávke cez 32 μg znižuje riziko kalcifikácie tepien a zároveň zmenšuje riziko úmrtia z kardiovaskulárnych príčin, a to až o 50%.

Ukazuje sa, že podávanie vápnika s vitamínom D3 a taktiež zaradenie správnej stravy nie je dostačujúce. Pravidelné a dlhodobé užívanie vitamínu K2-MK7 v kombinácii s vitamínom D3 podmieňuje správnu kostnú kalcifikáciu ako v prevencii, tak v liečbe osteoporózy. 

Dvojnásobné ohrozenie
Na základe výskumov a mnohoročných pozorovaní bolo zistené, že tie isté osoby mali preukázaný výskyt prebytočného vápnika v tepnách a zároveň jeho nedostatok v kostiach. Jedná sa o tzv. "vápnikový paradox". Ukázalo sa, že ateroskleróza aj osteoporóza sa môžu vyvinúť súčasne, a to práve z dôvodu nedostatku vitamínu K2. Preto udržiavanie správnej hladiny vitamínu K2-MK7, prostredníctvom systematickej suplementácie vysokej kvality preparátom organického pôvodu, je dôležité pre dobrý stav našich kostí a ciev.