Probiotiká - čo o nich možno neviete

31.01.2021

Vedeli ste, že imunita sa ukrýva v čreve a že nezdravá črevná flóra môže byť príčinou depresií?
Probiotiká patria k ďalším doplnkom výživy, o ktorých ľudia vedia, sú nimi prevŕtané reklamy, ale málokto naozaj vie, prečo sú probiotiká pre naše zdravie dôležité.

V nasledujúcom zhrnutí by som rada zdôraznila najdôležitejšie benefity probiotík pre zdravie človeka.

  1. Probiotiká sú účinným prostriedkom v liečbe akútnych hnačiek u detí aj dospelých
  2. Podávanie probiotík je dôležité pri hnačke spojenej s užívaním antibiotík. Najlepšie je podávať probiotiká hneď od začiatku podávania ATB, a to po dobu 10 dní až 3 týždňov. Nie je vhodné podávať probiotiká v tom istom čase ako ATB. Najlepšie je ich podávať asi 2 hodiny po podaní ATB.
  3. Probiotiká vykazujú prospešný efekt aj u pacientov so symptómami chronickej obstipácie - zápchy. U pacientov, ktorí pravidelne konzumovali probiotiká, došlo k úprave frekvencie vyprázdňovania, redukcii symptómov zo strany tráviaceho traktu a k nadobudnutiu pocitu zdravia.
  4. Prevencia vzniku nádorov hrubého čreva a konečníka - prijímaním zdraviu prospešných baktérií, t. j. užívaním probiotík, sa výrazne redukuje riziko vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka. Preto sa probiotiká čoraz viac dostávajú do popredia v súvislosti s prevenciou vzniku nádorov.
  5. Probiotiká úspešne pomáhajú pri zápalových ochoreniach čreva ako je Crohnova choroba a ulcerózna kolitída.
  6. Využívajú sa na podporu imunity. V takomto prípade sa užívajú večer pred spaním a doporučuje sa 30 dňová kúra 2x do roka.
  7. Z vlastnej praxe sa mi probiotiká osvedčili u pacientov s rakovinou hrubého čreva a konečníka, ktorí podstupovali rádioterapiu. Užívanie probiotík počas rádioterapie zmierňuje vedľajšie účinky rádioterapie, hlavne hnačky a bolesti brucha.

Čo podporuje rast probiotických baktérií?

Probiotické baktérie je možné prijímať v strave. Prirodzene ich obsahujú  acidofilné mlieko, kefír, bryndza. Potraviny, ktoré sú obohatené o probiotické baktérie sú jogurty a iné kvasené mliečne výrobky.

Okrem toho sa probiotiká dajú užívať vo forme výživových doplnkov.

Na trhu nájdete rôzne prípravky. Ja ako lekárka a matka uprednostňujem tie, ktoré netreba skladovať v chladničke, nakoľko je to oveľa praktickejšie hlavne pri cestovaní. Nezabudnite si probiotiká vždy pribaliť do cestovnej lekárničky, keď sa chystáte na dovolenku.

Objednať si ich môžete po kliknutí na obrázok nižšie.