Pupalka - vzácna rastlina pre ženské zdravie

08.06.2021
Pupalka je krehká rastlina s kvetmi žltej farby, ktorá je zdrojom kvalitného oleja s výraznými fyziologickými účinkami. Olej je zdrojom kyseliny linolovej, olejovej a gama-linolénovej /GLA/ - esenciálnych mastných kyselín, ktoré ľudský organizmus nevie syntetizovať a je odkázaný na vonkajší príjem.

Pupalkový olej je účinný pri množstve problémov - preukázané je významné zlepšenie u atopického ekzému, aj pomoc pri lupienke sa javí veľmi nádejne. Plne nepopierateľnou indikáciou je jeho použitie u predmenštruačného syndrómu.  

Výsledky štúdií potvrdili účinnosť pupalkového oleja a kladný vplyv na zdravie žien s tým, že viditeľný a konkrétny efekt je známy po zhruba 4 až 6 mesačnom pravidelnom užívaní. 

Ako sa dajú zhrnúť kladné účinky pupalkového oleja na organizmus?

POKOŽKA  Podľa štúdie užívanie pupalkového oleja pomáha vyhladiť pokožku a zlepšiť jej pružnosť, vlhkosť, pevnosť a odolnosť proti únave. Podľa výskumov je tento olej nevyhnutný pre ideálnu štruktúru a funkciu kože. Keďže pokožka nedokáže sama produkovať GLA (kyselina gamalinolenová), vedci sa domnievajú, že užívanie pupalkového oleja bohatého na GLA pomáha udržiavať pokožku zdravú. 

AKNÉ  Pupalka pomáha mierniť zápal kože a znížiť počet kožných buniek, ktoré spôsobujú lézie. Samostatná štúdia zistila, že užívanie pupalkového oleja znižovalo ako zápalové, tak nezápalové lézie u akné. Odporúča sa užívať minimálne 8 týždňov. 

EKZÉM Pupalkový olej pomáha mierniť prejavy ekzému, niektoré krajiny ho dokonca schválili na liečbu ekzému. Vnútorne sa odporúča užívať minimálne 3 mesiace, zvonka možno potierať postihnuté miesta 2x denne po dobu až 4 mesiacov. 

PREDMENŠTRUAČNÝ SYNDRÓM /PMS/ Ukazuje sa, že pupalkový olej je vysoko účinný pri zmiernení príznakov predmenštruačného syndrómu. Podľa štúdie Trusted Source bol pri zmiernení PMS účinný doplnok obsahujúci vitamíny B6, E a pupalkový olej. U týchto ťažkostí sa odporúča niekoľkomesačné používanie. 

BOLESŤ PRSNÍKOV Výsledky skúmania ukazujú, že GLA v pupalkovom oleji znižuje zápal a pomáha inhibovať prostaglandíny, ktoré spôsobujú cyklickú bolesť prsníka. Podľa štúdie každodenné užívanie pupalkového oleja alebo pupalkového oleja v spojení s vitamínom E po dobu 6 mesiacov znížilo závažnosť cyklickej bolesti prsníka. 

NÁVALY TEPLA Pupalkový olej môže znížiť frekvenciu a závažnosť návalov horúčavy u menopauzy. Výskum potvrdil, že ženy, ktoré užívali 500 mg pupalkového oleja denne po dobu 6 týždňov, zaznamenali menej časté, menej závažné a kratšie návaly horúčavy. U týchto žien sa zároveň zlepšila sociálna aktivita, vzťahy s ostatnými aj sexualita. 

SRDCE Olej z pupalky je vhodnou súčasťou starostlivosti o zdravie srdca. V štúdii z roku 2014 pôsobil protizápalovo a pomohol znížiť hladinu cholesterolu v krvi. 

NERVY Periférna neuropatia je častým vedľajším účinkom cukrovky i ďalších stavov. Výskumy ukázali, že užívanie GLA pomáha znižovať príznaky ako citlivosť na teplo a chlad, otupenosť, brnenie a slabosť. 

KĹBY Reumatoidná artritída sa prejavuje bolesťou kostí a kĺbov. Podľa systematického prehľadu z roku 2011 má GLA v pupalkovom oleji potenciál znížiť bolesť pri reumatoidnej artritíde, bez toho, aby spôsobovala nežiadúce vedľajšie účinky. Odporúča sa dlhodobé užívanie (3 až 12 mesiacov).

GlandinOil obsahuje olej získaný z púpalky dvojročnej (Oenothera biennis).

Pupalkový olej je za studena lisovaný, získava sa z prvého lisovania (tzv. panenský olej), je spracovaný bez použitia chemikálií, iba mechanickým lisovaním, sú v ňom zachované všetky účinné zložky. Je obohatený o vitamín E, ktorý prispieva k ochrane buniek pred oxidatívnym stresom.