Vitamín D - kľúčový vitamín pri Covid-19?

30.03.2021

Na základe už zozbieraných informácií počas Covid-19 bolo dokázané, že vitamín D je zásadný pre všetky vekové kategórie. *

Je vedecky dokázané, že vysoké hladiny vitamínu D v krvi poskytujú ochranu pred ťažkou formou Covid-19.  

Porovnávacia štúdia dokázala významnú súvislosť medzi nízkou hladinou vitamínu D a rizikom vážneho priebehu ochorenia Covid-19. Výrazný ochranný účinok bol pozorovaný u osôb, ktoré v posledných 4 mesiacoch užívali vitamín D. 

Podľa výskumu vykonaného u 60-ročných osôb - keď hladina vitamínu D dosiahla a prekročila hladinu  34 ng/ml , úmrtnosť na Covid-19 klesla na nulu.

Optimálna hladina vitamínu D v krvi na to, aby imunitné procesy prebiehali optimálne, je 40-60 ng/ml, ideálne dosiahnuť hranicu čo najbližšie k hodnote 60. Pri onkologických pacientoch je optimálna hladina dokonca ešte vyššia, a to až 80 ng/ml. 

Niektorí môžete oponovať, že vitamín D sa tvorí prirodzene pri pobyte na slnku. 

Netreba však zabúdať na 2 dôležité faktory:

1. V zime je minimum priameho slnečného svetla, preto býva na jar fyziologicky veľmi nízka hladina vitamínu D.
2. Navyše počas celého "kovid" obdobia mnohí dospelí, ale aj deti oveľa menej chodili a chodia von, takže aj keď bolo a teraz zase bude ideálne slnečné počasie,  vitamín D sa im nevytvorí.  Plus na to, aby sa tvoril vitamín D v pokožke, musí byť pokožka na slnku odhalená.  Je potrebné stráviť aspoň 20 minút denne na priamom slnku s čo najviac odhalenou pokožkou - tvár, ruky.  Pokožka nemá byť natretá opaľovacím krémom. 

Napriek týmto opatreniam vzostup vitamínu D v krvi býva len pozvoľný a pomalý, preto je potrebné užívať ho vo forme výživových doplnkov. 

Na trhu je veľké množstvo prípravkov s vitamínom D v rôznych formách a v rôznych silách. Je preferovaná kapsulková forma, kde súčasť kapsulky tvorí tuková zložka, ktorá napomáha vstrebávaniu vitamínu D.

Ja som sa rozhodla otestovať tabletkovú formu vitamínu D - konkrétne D3 -tabs, kde v 1 tabletke je 4000 I.U. Mnohí známi boli presvedčení, že vitamín D sa mi z tejto formy vstrebávať nebude. Jednak preto, že je to tabletka a jednak preto, že hoci je to tabletka na rozpustenie v ústach, ja som ju klasicky prehĺtala.

Moja hodnota vitamínu D bola na začiatku - 35,74 ng/ml.

Po 2 a pol mesiaci užívania D3-tabs je moja hodnota 56,60 ng/ml, čiže som sa priblížila k ideálnej hodnote vitamínu D. 

Vzostup vitamínu D
Vzostup vitamínu D

Prečo to všetko píšem?

Nie každý má možnosť overiť si, či výživové doplnky, ktoré užíva, sa aj reálne vstrebávajú.  Mám mnoho pacientov, ktorí dlhodobo užívajú vitamín D, a keď si dajú skontrolovať jeho hladinu v krvi, je stále nízka. Znamená to, že sa daná forma, ktorú užívajú, nevstrebáva.

Naopak, keď následne začnú užívať to, čo máme my overené, že sa vstrebáva a účinkuje, sú príjemne prekvapení, že zrazu vidia zmenu nielen v laboratórnom výsledku, ale aj v tom, ako sa zdravotne cítia. 

Preto nie je jedno, aké výživové doplnky užívate. Keď už do nich investujete, investujte do takých, ktoré sú kvalitné, čo najviac prírodné a naozaj účinné. 

* Zdroj informácií časopis Finclub, Marec 2/2021

* medRxiv preprint doi: https://doi.org/10.1101/2020.09.04.20188268.this version posted September 7, 2020