Jesenná únava a čo s ňou?

15.10.2019

Napriek tomu, že veľakrát vieme, čo najlepšie zaberá na únavu, nechce sa nám vybočiť zo zabehnutých koľají a urobiť zopár zmien v každodennom živote, aby sme opäť načerpali chýbajúce sily.

Poďme si teda zopakovať v bodoch, ako zatočiť s únavou.

1. Kvalitný spánok - v dĺžke 7-8 hodín. Minimálne hodinu pred spaním už nepracujte na počítači, tablete, vytvorte si pokojnú atmosféru. Miestnosť pred spaním dôkladne vyvetrajte. Minimálne 2 hodiny pred spaním už nejedzte. Radšej choďte spať trochu hladný ako prejedený. Hlavne mamičky či večne pracujúci workoholici sa domnievajú, že stačí spať 4-5 hodín, ale NIE, NESTAČÍ TO.  Bez spánku žiadne ďalšie rady fungovať nebudú. 

2. Zaraďte do svojho života pravidelný šport, ideálne 3-4-krát do týždňa v trvaní 45-60 minút. Aj keď sa pri športe unavíte,  vyplavené endorfíny vás dobijú energiou. 

3. Dodržiavajte pitný režim a dodržiavajte ho aj v zimných mesiacoch, nie iba v lete. Vypite denne aspoň 1500 ml tekutín.

4. Vylúčte zo svojho jedálneho lístka údeniny, sladkosti, sladené nápoje, vyprážané jedlá. Obmedzením sacharidov v jedálničku doplníte svojmu telu životodarnú energiu. 

5. Nevynechávajte raňajky. Šálka kávy na prázdny žalúdok nie sú raňajky.

6. Pomôžte svoje telo naštartovať aj doplnkami výživy, keďže je dobre známe, že ovocie a zelenina z hypermarketov neobsahujú také množstvo vitamínov, aké naše telo potrebuje.

Na únavu vyskúšajte:

- vitamín C je vitamín číslo JEDNA v boji proti únave, slabosti a na posilnenie imunity - najúčinnejšie a najrýchlejšie vo vysokých dávkach v infúznom podaní. Ak je infúzne podanie pre Vás nevyhovujúce alebo nedostupné, užívajte pravidelne lipozomálny vitamín C.  

- gingko - úžasný strom so zaujímavými listami. Extrakt z listov má mnohoraké účinky na ľudské telo, pomáha mu zvládať väčšiu záťaž, tonizuje mozog a zároveň zvyšuje jeho výkonnosť, zlepšuje pamäť. Informácie si prečítajte tu

- namiesto kávy alebo čierneho čaju či iných energetických nápojov vyskúšajte prírodnú alternatívu, a to extrakt z guarany.  Guarana (Paullinia cupana) je tropická drevina pochádzajúca z Amazonky. Podporuje vitalitu, pomáha redukovať duševnú vyčerpanosť a posilňovať telo, prispieva k zvýšeniu koncentrácie, pomáha stimulovať metabolizmus tukov. 

Ešte by som rada pripomenula, že ak máte možnosť, dajte si u svojho obvodného lekára alebo v našej ambulancii vyšetriť hladinu vitamínu D v krvi. Aj nedostatok tohto dôležitého vitamínu môže byť príčinou únavy a zníženej odolnosti voči chorobám. 

Prajem Vám krásnu, energiou nabitú jeseň.