Kurkuma - korenie plné zdravia
Kurkuma je indické korenie získavané z podzemku a koreňov rastliny Curcuma longa . V tradičnej medicíne a varení sa používa už tisíce rokov. Jej účinnou látkou je KURKUMÍN. Má širokú škálu účinkov, ale má to jeden háčik - je veľmi ťažko vstrebateľný. Práve preto bol vyvinutý prípravok Kurkumtabs, ktorý využíva špeciálnu technológiu vstrebávania pod názvom "meriva". Využíva na to fosfolipidy - malé tukové častice, ktoré kurkumín zabalia do obalu, vďaka čomu je kurkumín z Kurkumtabs vstrebateľný až 29-krát lepšie ako bežné formy kurkumy.
Účinky Kurkumtabs
1. PROTIZÁPALOVÝ
Kurkumtabs má protizápalové účinky, významne znižuje tvorbu chemických substancií, ktoré sa vytvárajú pri zápale. Prakticky môžeme povedať, že pôsobí podobne ako kortikoidy či rôzne "brufeny" alebo kyselina acetylsalicylová (účinná látka aspirinu). Kurkumín má priaznivý vplyv na zápalové či autoimunitné ochorenia a priaznivo pôsobí aj u alergikov. Z tohto pohľadu je vhodné jeho použitie napr. pri ulceróznej kolitíde (zápal hrubého čreva), Crohnovej chorobe, chronickej hepatitíde, pri astme, psoriáze, artritídach, reumatoidných ochoreniach, atopickom ekzéme. Vhodná je kombinácia s omega-3 nenasýtenými mastnými kyselinami (Bi-iomaxin, Bi-iomare, Flexistrong…) - potencujú protizápalový efekt.
2. KURKUMA A MOZOG
Kurkumtabs má priaznivý vplyv na mozgovú činnosť, brzdí prejavy starnutia mozgu a vznik stareckej demencie. Skúša sa pri terapii Alzheimerovej choroby, uplatnenie má aj pri sclerosis multiplex (v krajinách, kde je kurkuma bežnou súčasťou potravy, sa táto choroba vyskytuje podstatne menej). U pacientov s !Parkinsonovou chorobou sa nedoporučuje!, mohla by sa rozladiť fungujúca terapia vzhľadom k možným interakciám s liekmi, ktoré parkinsonici užívajú. Štúdie preukázali, že systematické podávanie kurkumínu má priaznivý vplyv na učenie, zvládanie stresov a depresií. Kurkumín zvyšuje aktivitu nervových prenášačov, čím uľahčuje prenos medzi nervovými bunkami v nervových spojeniach.
3. NEUROPATIA
Neuropatiou sa nazývajú bolesti nervov spôsobené rôznymi ochoreniami, napríklad herpes zoster – pásový opar, ale je sprievodným vedľajším účinkom chemoterapie. Vďaka tomu, že kurkumín zvyšuje aktivitu nervových prenášačov – neurotransmiterov - čím sa uľahčuje prenos medzi nervovými bunkami v nervových spojeniach – môže postupne potláčať neuropatiu. !Pri onkologických ochoreniach je možné nasadiť ho až po liečbe!, nie počas nej.
4. KURKUMA A TRÁVENIE
Toto exotické korenie napomáha pri trávení ťažších a mastnejších jedál, pretože stimuluje funkciu žlčníka a pečene. Zvyšovanie produkcie tráviacich štiav je u kurkumy tak významné, že sa cielene používa ako súčasť terapie pri tráviacich ťažkostiach. Priaznivý vplyv má tiež na žalúdok, používa sa aj proti nafukovaniu.
5. KURKUMA V GYNEKOLÓGII
Kurkumtabs môže výrazne ovplyvniť aj časté ženské problémy, ako sú polycystické ovária a endometrióza.
Zároveň
• Zmierňuje bolesti počas menštruácie • Upravuje nepravidelný cyklus
• Zmierňuje ťažkosti pri ovulácii • Zmierňuje akné
• Zvyšuje energiu • Upravuje zmeny nálad
KONTRAINDIKÁCIE KURKUMÍNU
Napriek mnohým pozitívnym účinkom kurkumínu, sú situácie, kedy sa nedoporučuje. Zoznam situácií, kedy sa kurkuma NEDOPORUČUJE:
- Nekombinovať s chemoterapiou. Po ukončení liečby chemoterapiou sa už užívať môže.
- Malígny melanóm – nesmie sa dávať vôbec.
- Tehotným a kojacim ženám.
- U osôb s Parkinsonovou chorobou, kde by mohol negatívne ovplyvniť získanú terapeutickú rovnováhu.
- Pri nepriechodnosti žlčových ciest, u pacientov so žlčovými kameňmi. Žlčopudný účinok by mohol spôsobiť žlčníkový záchvat.
- Pri súčasnej liečbe antikoagulanciami (napr. Warfarin) a antiagreganciami (napr. Anopyrin), kurkumín totiž účinok týchto liekov zosilňuje.