Dlhodobý postkovidový syndróm - tipy na jeho zmiernenie
V dnešných dňoch sa stretávam s mnohými pacientami, ktorí prekonali v priebehu roka 2021 ochorenie Covid 19 a všimli si, že ich zdravotný stav je zmenený, že majú problémy, ktoré predtým na sebe nepozorovali. Najčastejšie to býva výrazná únava, bolesti svalov, kostí, ale tiež zvýšený krvný tlak či búšenie srdca.
Príznaky a následky prekonanej infekcie Covid-19 sú rozmanité, trvajú rôzne dlho a majú rôznu závažnosť.
K najčastejším dlhodobým postkovidovým komplikáciám patria:
- Bolesti svalov, kĺbov a kostí
- Únava
- Vypadávanie vlasov
- Zhoršenie zraku
- Problémy s pamäťou, koncentráciou alebo spánkom
- Problémy s menštruáciou
Príznaky sú zoradené od najčastejších po menej časté.
Menej časté komplikácie, ktoré vznikli po prekonaní Covid-19 sú zmena chuti a čuchu, búšenie srdca, bolesti hlavy.
Len veľmi malé percento pacientov udáva, že nepociťuje žiadne zmeny v porovnaní s tým, ako sa zdravotne cítili pred tým, ako sa infikovali ochorením.
Vymenované príznaky sú dlhodobé, čiže pretrvávajú po 3 a viac mesiacoch po prekonaní ochorenia.
Ako tieto stavy riešiť?
V prípade vážnych prejavov treba samozrejme absolvovať špeciálne vyšetrenia, aby bola včas nasadená účinná liečba.
Okrem toho je vhodné upraviť životosprávu, dopriať si dostatok oddychu a výživných látok. Netreba zabúdať na pravidelný pohyb. Určite je dobré dodať telu látky, ktoré mu pravdepodobne chýbajú, podľa konkrétnych ťažkostí.
Bolesti svalov, kĺbov a kostí
Tieto bolesti nebývajú nepretržité, objavujú sa skôr v cykloch. Pacienti ich popisujú ako bolesti drobných kĺbov podobné reumatickým, bolesti svalov ako pri svalovej horúčke. Je vhodné absolvovať reumatologické vyšetrenie, aby sa vylúčila reuma. Pokiaľ sa reuma nepotvrdí, veľmi dobre pomáha dlhodobé užívanie kolagénu, ktorý zmierňuje tieto nepríjemné bolesti.
Problémy s náladou a únavou
U mnohých ľudí, ktorí sa zotavili z koronavírusu, sa vyvinul syndróm únavy, ktorý je komplexnou poruchou charakterizovanou dlhodobou únavou. S postupom času je tá únava menej extrémna ako tesne po prekonaní ochorenia, ale je dlhodobá a pacienti udávajú, že už nemajú taký výkon ako predtým.
Z podpornej liečby jednoznačne doporučujem intenzívne doplniť vitamín C, ktorý v tomto štádiu priaznivo ovplyvňuje najmä únavu. Z našich skúseností z ambulancie vidíme, že pacienti, ktorí po prekonaní Covid-19 s pretrvávajúcou únavou a slabosťou, absolvovali kúru infúznym vysokodávkovým vitamínom C, sa cítia už po prvých podaniach lepšie. Jednak je únava miernejšia, a tým pádom sa upravuje aj psychika. Tiež sme si ale všimli, že je dôležité absolvovať celú kúru, pretože pri jej predčasnom prerušení sa únava opäť vrátila.
Pokiaľ nie je možné absolvovať túto infúznu liečbu, doporučujem prijímať zvýšené dávky vitamínu C
v podobe kapsuliek. Tiež však nie je jedno, aký vitamín C zvolíte. Najúčinnejšia je lipozomálna forma,
ktorá má vynikajúce vstrebávanie, a tým pádom aj účinok v tele. Obyčajný vitamín C, ktorý nie je
v lipozomálnej forme, sa využije len minimálne. Jednorázovo je črevo schopné prijať okolo 240
miligramov. To znamená, že ak užijete 1000 miligramov nelipozomálneho vitamínu C, vstrebe sa iba
jedna štvrtina a tri štvrtiny sa vylúčia z tela bez vstrebania. LiposomalCaps C doporučujeme užívať dlhodobo.
POSTKOVIDOVÝ BALÍČEK
Pri užívaní týchto troch molekúl dochádza k rýchlejšej rekonvalescencii, zmierneniu aj dlhodobých následkov kovidu, pretože zvyšujú imunitu, pôsobia antioxidačne, zvyšujú energiu a zlepšujú psychické funkcie.
Vypadávanie vlasov
Častou komplikáciou býva výrazné vypadávanie vlasov. Tento problém je riešiteľný pomerne jednoducho, stačí doplniť vitamíny, ktoré vyživujú vlasové korienky. Väčšinou stačí 6-8 týždňov užívať Evocaps.
Pri závažných ťažkostiach, ako problémy so srdcom, tlakom, dýchaním, cievami, je nevyhnutné navštíviť lekára danej špecializácie, aby zdiagnostikoval a riešil daný problém.