9 tipov pre mamy počas korony

23.03.2020

1. Cvičte. Aktívny pohyb pomáha odbúravať stres. Ak neviete, ako a čo cvičiť, online sa dajú zadarmo stiahnuť rôzne aplikácie na cvičenie.

2. Každý deň si nájdite chvíľu len a len pre seba. Zavrite sa v izbe, vyložte si nohy a vychutnávajte si chvíľu, keď od vás nikto nič nechce. Ak máte väčšie deti, informujte ich, že ak chcú mať naďalej plne funkčnú mamu, mali by rešpektovať vašu samotu. Ak sú deti malé, poproste manžela alebo využite chvíľu pre seba, keď deti poobede spia. 

3. Naučte sa spolu s deťmi niečo nové - upečte, uvarte niečo, vyrábajte z dostupných materiálov alebo sa naučte spolu nejaký tanec, pesničku, básničky. Určite vymyslíte mnoho zaujímavých aktivít.

4. S ohľadom na vek detí, dávajte im v domácnosti každý deň nejaké úlohy. Umyť riad, utrieť riad, vyložiť/naložiť umývačku, práčku. Pozametať, povysávať atď., atď., atď. Doma je vždy čo robiť, vám ubudnú povinnosti a deti sa naučia niečo, čo v budúcnosti akoby našli. V tomto zvyku doporučujem pokračovať dlhodobo, nie iba počas karantény. 

5. Nepozerajte stále správy, nečítajte každý článok na webe k téme koronavírus, vyhýbajte sa sledovaniu diskusií o tom, kde je koľko nakazených a mŕtvych. Ignorujte debaty plné zlosti a strachu a úzkosti. Nijako tým nezmeníte súčasnú situáciu. A pre tie ženy, ktoré chcú mať vždy všetko pod kontrolou, mám jeden realistický oznam - toto pod kontrolou mať nebudete. Ide to mimo nás, a preto čím skôr to prijmete a akceptujete, tým skôr sa psychicky budete cítiť lepšie.  Samozrejme ovplyvniť môžete svoje najbližšie okolie tým, že budete dodržiavať doporučenia ohľadom hygieny, rúšok a podobne. 

6. Urobte si poriadok vo fotografiách. /Aj ja sa chystám./ Určite ich máte v mobiloch, tabletoch, fotoaparátoch. Vždy keď niečo pekné odfotím, si poviem, že to konečne potriedim, dám do priečinkov a budem si ich zálohovať, aby som o ne neprišla. Tak teraz je ten správny čas. 

7. Urobte si s deťmi a manželom bláznivú respektíve netradičnú fotku. Takú, ktorá vám bude s odstupom času pripomínať, túto šialenú dobu a pri ktorej si poviete "Dali sme to."  Bude to spomienka, ktorú budete rozprávať po rokoch aj vnúčatám. My tú svoju foto už máme.


8. Posilňujte imunitu sebe aj deťom. Konkétne tipy a rady po kliknutí tu.

9. Nezajedajte stres, lebo po skončení tohto náročného obdobia budete mať stres z toho, že ste pribrali.  

Aj naďalej sa budem snažiť prinášať vám tipy, rady, nápady a tiež dôvody na úsmev.

Najviac toho nájdete v našej skupine na Facebook-u, kam Vás srdečne pozývam a budem rada, ak pozvete aj Vy svojich blízkych, ktorým by sa rôzne rady z oblasti zdravia a prevencie mohli hodiť.

Skupinu nájdete po kliknutí na obrázok.