Spôsob, ako intenzívne podporiť imunitu

05.10.2021

zázrak prírody .... kravské kolostrum 

Kravské kolostrum je veľký zázrak prírody. Pôsobí ako technologicky dokonalý produkt, ktorý nie je možné vyrobiť v umelých podmienkach. Významne podporuje imunitu, pozitívne ovplyvňuje liečbu autoimunitných ochorení (cukrovka typ I, Crohnova choroba, skleróza multiplex, psoriáza, celiakia, vitiligo), ako aj mikrobióm čreva.


Čo je kravské kolostrum

Kolostrum je štartér imunity. Je to prvé mlieko cicavca, ktoré produkuje matka niekoľko hodín pred a po narodení potomka. Deje sa tak teda aj u zvierat, aj u ľudí. Má výnimočné zloženie. Oproti neskoršiemu mlieku má vysoký obsah bioaktívnych látok (látky podporujúce život samotný), rastových faktorov (podporujú rast a vývoj jednotlivých tkanív), imunoglobulínov (protilátky bojujúce proti baktériam a vírusom), laktoferínu (jedna z najsilnejších látok stimulujúcich imunitu), lyzozómov (čistia odpad z buniek), či oligosacharidov s prebiotickým účinkom (vyživujú naše črevá).

Štúdie preukázali, že kravské kolostrum je ideálne nielen pre novorodenca, ale môže byť tiež veľkým prínosom pre dospelých. Zistilo sa, že bovinné kolostrum (kolostrum dobytka) je takmer totožné s ľudským, čo sa týka zastúpenia jednotlivých prospešných zložiek. Okrem tohto benefitu má bovinné kolostrum štyrikrát vyššiu koncentráciu imunitných faktorov a obsahuje niektoré špeciálne látky, ktoré chránia aktívne zložky pred prechodom ľudským tráviacim traktom, čo im umožňuje zostať aktívne po dlhšiu dobu.

Účinky kravského kolostra

Aj keď kolostrum je nevyhnutné pre bábätká čerstvo po narodení, jeho pozitívne účinky sú dokázané aj v dospelom organizme. Svojmu telu pomáhate prirodzene a dostáva prírodné látky.

  • Podpora oslabenej imunity: primárny účinok kolostra je podpora prirodzenej obranyschopnosti tela. Za to sú zodpovedné imunoglukobíny, protilátky, ktoré sa aktivujú pri napadnutí organizmu baktériami alebo vírusmi. Ak trpíte alergiami, užívajte kolostrum, ktoré pomôže zmierniť alergické prejavy.
  • Priaznivé účinky na tráviaci systém: kolostrum sa používa ako podporná liečba pri metabolických poruchách, napríklad diabetes 2. typu, Crohnova choroba. Taktiež ho užívajú pacienti s AIDS, ktorí často trpia hnačkou a následným oslabením organizmu, kvôli čomu sú ešte náchylnejší na infekcie.
  • Protizápalové účinky: môže za to obsah laktoferínu. Kolostrum vám pomôže ako alternatívna liečba pri chrípke či infekciách, prípadne ho môžete užívať ako prevenciu.
  • Regulácia apetítu: leptín a rastový faktor IGF-1 sú zodpovedné za reguláciu metabolizmu, preto pri správne nastavenom stravovacom režime môže kolostrum pomôcť schudnúť.
  • Hojenie rán: rastové faktory obsiahnutné v kolostre pomáhajú obnovovať tkanivá a tvorbu nových buniek, čím pomôžu pri hojení menších raniek.
  • Budovanie svalovej hmoty: pri aktívnom pohybe fyzickej záťaži pomáha kolostrum budovať svalstvo

Fínsky výživový doplnok Cow Colostrum obsahuje kolostrum, ktoré je odoberané od organicky chovaných kráv voľne sa pasúcich v čistej rakúskej prírode.


Kategórie