Superpotraviny a prebiotiká

07.05.2021

Pestrá strava bohatá na esenciálne živiny jednoznačne prispieva k udržaniu zdravia a vitality celého organizmu. 

Existuje však spôsob, ako prijať ešte viac cenných látok, aby naše telo, trávenie a imunita fungovali ako hodiny? 

Jednou z ciest je suplementácia pomocou "superpotravín", medzi ktoré patria sladkovodné riasy chlorela a spirulina, alebo ozdravenie vlastnej mikroflóry v tráviacom trakte pomocou vhodne zvolených prebiotík.


Chlorela je sladkovodná riasa s mimoriadne vysokou nutričnou hodnotou. Keďže má pevnú a nepreniknuteľnú bunkovú stenu, s ktorou si náš tráviaci trakt nedokáže efektívne poradiť, na trhu je v upravenej forme ako tablety, kapsule alebo prášok.  V týchto malých kapsulách sa ukrýva doslova celé bohatstvo. Až 60 percent ich obsahu tvoria proteíny, pričom chlorela obsahuje všetkých deväť esenciálnych aminokyselín, vďaka čomu je úžasným doplnkom (nielen) vegánskej stravy. Vďaka mimoriadne vysokému podielu BCAA aminokyselín s rozvetveným reťazcom pomáha zvyšovať výkonnosť pri aeróbnom cvičení, čo je iste zaujímavá informácia pre rekreačných a aj profesionálnych športovcov. Poskytuje celé spektrum vysoko účinných antioxidantov a omega-3 mastných kyselín, ktoré pôsobia vysoko preventívne pred vznikom chronických civilizačných ochorení a chránia telo pred dôsledkami pôsobenia oxidačného stresu. Chlorela má schopnosť na seba viazať ťažké kovy a tak chrániť obličky a pečeň.

Užívanie chlorely dokáže posilniť obranyschopnosť organizmu. Vedci zistili, že jej vplyvom je organizmus schopný tvoriť vyššie množstvo protilátok, najmä v skupine užívateľov mladších ako 50 rokov. Samozrejme, tento proimunitný účinok ešte bude predmetom ďalšieho výskumu.

Ďalšou riasou, ktorej účinky poznali už starí Aztékovia, je spirulina.              V prírode sa vyskytuje v sladkej aj slanej vode a má rozmanité odtiene modrej a zelenej. Podobne ako chlorela obsahuje mimoriadne cenné zloženie aminokyselín, vitamínov a má tiež unikátne vysoký obsah železa, vďaka čomu má potenciál byť prospešná v prevencie a liečbe anémie. Pomáha bojovať proti metabolickému syndrómu, znižuje hodnotu triacylglycerolov a "zlého" LDL cholesterolu v krvi, naopak zvyšuje hladinu "dobrého" HDL cholesterolu. Podporuje správny metabolizmus glukózy, čím účinkuje preventívne pred vznikom cukrovky. Obzvlášť zaujímavým je protinádorový účinok spiruliny, ktorý prekvapil vedcov, najmä na nádory v oblasti hlavy a krku.

Jedným z nových pohľadov na zdravie organizmu, jeho udržanie alebo znovunadobudnutie, je užívanie prebiotík a uzdravovanie prirodzenej mikroflóry čreva. Prebiotiká sú nestráviteľné reťazce polysacharidov, ktoré naše črevo nedokáže rozštiepiť, no v jeho prostredí pôsobia doslova ako krmivo pre zdraviu prospešné kolonizujúce baktérie. Tieto posilňujú nielen našu imunitu, no posledné roky sa dostali do centra záujmu vďaka ich vplyvu na systémové zápalové ochorenia, tráviace ochorenia alebo dokonca úzkostne - depresívnu poruchu. Zdravá mikroflóra nás totiž dokáže pred týmito ochoreniami efektívne brániť, naopak, ak je jej rovnováha narušená, môže dôjsť k ich vzplanutiu. Prebiotiká sa nachádzajú aj prirodzene v strave, obsahujú ich napríklad strukoviny, ovsené vločky, banány, bobuľovité ovocie, špargľa, cesnak, pór a cibuľa. K veľmi účinnému prebiotiku patrí inulín. Jeho najväčšie množstvo sa nachádza v koreni čakanky, v cesnaku, póre a cibuli. 

Prebiotiká podporujú rast zdravých črevných baktérií a zároveň znižujú počet škodlivých baktérií. Zväčšujú objem a upravujú konzistenciu stolice. Znižujú množstvo toxických látok v čreve.  Znižujú vstrebávanie tukov z čreva, a tým ich hladinu v krvi. Normalizujú hladinu cukru v krvi znížením vstrebávania cukrov. 

Imunita a celkový stav človeka vo veľkej miere závisia od zdravia tráviaceho traktu. Úpravou stravy a doplnením nevyhnutných zložiek, ku ktorým patria aj tieto superpotraviny a prebiotiká, môžete znížiť riziko civilizačných ochorení, podporiť svoju obranyschopnosť a v prípade ochorenia, rýchlejšie sa prinavrátiť k zdraviu. 

MUDr.Adela Englerová