Vitamín C rozhodujúci v imunitnej odpovedi proti vírusom.                Platí to aj pre koronavírus?

25.09.2020

Nastalo jesenné obdobie, ktoré býva bežne spojené s vírusovými ochoreniami dýchacích ciest, najčastejšie s chrípkou. Tento rok máme inú situáciu, nakoľko tu máme súčasne aj infekciu koronavírusom. 

S najväčšou pravdepodobnosťou tu bol už aj po minulé roky, avšak tým, že je denne medializovaný, stal sa súčasťou strachu o zdravie mnohých ľudí. 

Nič to však nemení na tom, že v jesennom období dostáva naša imunita zabrať. Preto je dôležité včas zahájiť posilňovanie imunitného systému, aby mal organizmus dosť síl infekcie zvládnuť s čo najmenšími zdravotnými ťažkosťami. 

Náš imunitný systém potrebuje vysoké dávky vitamínu C, aby dokázal primerane reagovať na vírusy. Zároveň bez vitamínu C nie je účinná bariérová funkcia pokožky a slizníc. Ako už z nových informácií o koronavíruse  vieme, zachytáva sa na slizniciach nosa a nosohltanu, a práve od stavu slizničnej imunity závisí, či sa naše telo s koronavírusom vysporiada hneď na začiatku, ešte v tej fáze zachytenia sa vírusu na sliznici. 

Mnohí jedinci sú presvedčení, že majú dostatok vitamínu C. Treba si však uvedomiť, že pri kontakte organizmu s infekciami, hladina vitamínu C v organizme prudko klesá. Ak nie je okamžite dopĺňaný,  stúpa riziko jeho nedostatku, čo výrazne znižuje obranyschopnosť organizmu.  

Vysoké hladiny vitamínu C v krvi možno dosiahnuť len jeho vnútrožilovou aplikáciou.  Netreba pritom zabúdať, že ľudia s chronickými ochoreniami , ako sú onkologické ochorenia,  alergie, zápalové ochorenia čriev, autoimunitné ochorenia a mnohé ďalšie, trpia nedostatkom vitamínu C, ktorý sa vyčerpáva práve kvôli týmto chronickým chorobám. Preto je u týchto pacientov zvýšené riziko infekcií, či už je to chrípka, koronavírus a podobne. 

Vitamín C
Vitamín C

Posilňovanie organizmu zvýšenými dávkami vitamínu C dáva zmysel a určite to netreba podceňovať. Je však dôležité vybrať si správnu formu vitamínu C.

Výživové doplnky s vysokým obsahom vitamínu C, ktoré sa prijímajú ústami, neposkytujú dostatočnú zásobu vitamínu C, nakoľko ich vstrebávanie z čreva  je obmedzené. Treba si uvedomiť, že väčšina dávky sa vylúči stolicou a jednorázovo sa vstrebe cca 240 mg vitamínu C.

Mierne lepšia situácia je pri lipozomálnom vitamíne C, ktorý sa z čreva vstrebáva iným mechanizmom a  jeho účinnosť je vyššia. 


Ideálne využitie vysokých dávok vitamínu C je možné vnútrožilovým podaním.  

Infúzna liečba vysokými dávkami vitamínu C je veľmi dobre tolerovaná a je schopná dosiahnuť až 10-krát vyššie hladiny vitamínu C v krvi, ako je možné dosiahnuť pomocou doplnkov stravy. Vitamín C moduluje imunitnú odpoveď pri infekcii a chráni pred nadmerným zápalom.

Keď sa vrátime ku infekcii koronavírusom, najväčšie obavy zohráva to, že keď sa ochorenie skomplikuje, hlavným faktorom úmrtnosti je syndróm akútnej respiračnej tiesne, čiže poškodenie pľúc zápalom, pri ktorom sa uvoľňuje veľmi veľa voľných radikálov a zápalových cytokínov.  Včasné užitie veľkých dávok antioxidantov, ako je  vitamín C, môže pre týchto pacientov predstavovať účinnú pomoc. 

Užívanie vitamínu C sa nespája so žiadnymi  významnými vedľajšími účinkami, preto sa môže tento režim zaradiť do liečby ochorenia Covid-19 a použiť ako preventívne opatrenie u pacientov s chronickými ochoreniami, u seniorov či v iných skupinách, u ktorých je zvýšené riziko expozície koronavírusu alebo zvýšené riziko oslabenej imunity. 

Aplikácia vitamínu C je viazaná na lekársky predpis. 

Nikdy nie je neskoro posilniť svoju imunitu a ak máte záujem o podanie vitamínu C, či už z preventívnych dôvodov alebo máte zdravotné problémy, veľmi radi Vám nastavíme liečbu priamo pre Vás.

Kontaktovať nás môžete telefonicky, emailom alebo prostredníctvom kontaktného formulára. 

Odborné informácie uvádzané v tomto článku sú jednak z našej dlhoročnej praxe s liečbou vysokodávkovým vitamínom C v našej ambulancii a tiež z odborných publikácií, ktoré uvádzam vo fotogalérii na konci tohto článku.

Pretože aj doplnková a podporná liečba musí mať základ v relevantných informáciách a pokiaľ je to možné, tak aj v štúdiách, kde bol dokázaný jej efekt.

MUDr.Adela Englerová, radiačný onkológ, 25.9.2020