Herpesy a afty - boľavé pľuzgieriky, ktoré vedia potrápiť

14.02.2022

    Mnohí určite poznáte zradný, výrazne boľavý pľuzgier na pere, ktorý sa vám vytvorí v tej najneočakávanejšej a najnevhodnejšej chvíli. Chystáte sa na dôležité pracovné stretnutie, na súkromnú schôdzku či spoločenské podujatie, kde chcete zapôsobiť, podať dobrý výkon alebo jednoducho sa príjemne zabaviť. Ale ten malý pľuzgier môže vaše plány značne znepríjemniť. 

Možno ste pred niekoľkými dňami ani neregistrovali mierne svrbenie, začervenanie alebo napätie pokožky na danom mieste a dnes vám tam vykvitol v plnej kráse opar.

Opar alebo aj herpes je vyvolaný vírusom Herpes simplex vírus 1 a postihuje hlavne pokožku na tvári, sliznice ústnej dutiny a nosa, ba môže sa vyskytnúť aj na oku.   

Herpetickým vírusom sa človek obyčajne nakazí v ranom detstve. Ak sa raz vírusom herpesu nakazíme, ostáva v nás celý život a jeho aktiváciu vyvolávajú rôzne faktory: znížená imunita prepracovanosť, psychická a fyzická záťaž, hormonálne zmeny, slnečné žiarenie, nedostatok vitamínov, cestovanie, návšteva lekára, alergie na potraviny, nespavosť a mnohé ďalšie.

Herpes sa prenáša buď dotykom a fyzickým kontaktom s nakazeným človekom či predmetom, alebo nepriamo kvapôčkovou infekciou pri kýchaní. Treba pamätať na to, že vírus dokáže preniknúť do organizmu aj cez mikroskopicky poranenú pokožku alebo sliznicu.

Okrem herpesu je rovnako nepríjemným a bolesť spôsobujúcim problémom aj prítomnosť áft v ústnej dutine. Jedna afta na vnútornej strane pery sa ešte dá zvládnuť, ale v poslednom čase sa čoraz častejšie vyskytujú pacienti s mnohopočetnými, doslova splývajúcimi aftami nielen na perách, ale aj na vnútorných stranách líc. Takáto rozsiahla infekcia je výrazne bolestivá. Sťažuje príjem potravy aj tekutín a spôsobuje výrazný dyskomfort človeku. 

Z dlhodobých skúseností v našej ambulancii môžeme povedať, že najúčinnejšou liečbou na opakujúce sa herpesy a afty je aplikácia vysokodávkového infúzneho vitamínu C do žily. Liečebná kúra väčšine pacientov pomôže vyriešiť tento zdravotný problém.

Keď sa herpes nachádza na pere, treba venovať pozornosť týmto opatreniam: 


Vitamín B12 sa okrem herpesu výborne osvedčil aj pri ústnych kútikoch a častých aftách v ústach.

Počas herpesu, áft, kútikov doporučujeme nasledovné dávkovanie vitamínov:

LiposomalCaps C  2-0-2

VitaB12 tabs - cmúľať 1-2x denne

VitaBtabs 1-1-1

Po ustúpení ťažkostí bude ďalej dávkovanie  LiposomalCaps C  1-0-0, VitaB tabs 1-0-0. 

VitaB12 tabs sa môže vysadiť.