COVID-19 prevencia a liečba

31.12.2020

Pravidelne sa zamýšľam nad tým,  prečo sa ľudia boja koronavírusu a na druhej strane nerobia nič alebo minimum pre to, aby pravidelne posilňovali svoju imunitu. Vieme, že rizikoví sú diabetici, ľudia s chronickým ochorením pľúc, fajčiari, ľudia s nadváhou a obezitou. Toto sú stavy, ktoré je možné zmeniť´ či zmierniť úpravou životosprávy, ale len málokto je ochotný vzdať sa cigariet, upraviť stravu či začať športovať.  

Pozrime sa teda, čo môžete pre seba urobiť preventívne a čo vtedy, ak ste COVID-19 pozitívny alebo máte priebeh, ktorý sa dá zvládnuť doma.

Našťastie väčšina pozitívnych ľudí má bezpríznakový alebo ľahký priebeh ochorenia. Nedá sa však na to spoliehať, a preto treba výrazne dbať na posilňovanie svojej imunity. 

V prípade ťažkého stavu či  problémov s dýchaním treba určite vyhľadať lekársku pomoc.

PODPORA IMUNITY alebo ŠTVORLÍSTOK ZDRAVIA

1. Zdravá strava -  poskytuje organizmu výživné látky, má správne rozdelenie sacharidov, bielkovín a tukov.  K tejto téme je nespočetne veľa kníh, článkov, informácií, stačí len chcieť ich nájsť a informácie aplikovať do svojho života. 

2. Otužovanie - posilňuje imunitný systém. Treba si vybrať pre seba najvhodnejšiu formu. Dôležité je nezačať zhurta, ale postupne. Na začiatok napríklad sprchovanie vlažnou vodou, prechádzky na vzduchu za každého počasia. Tí odvážnejší môžu vyskúšať kúpanie v ľadovej vode, ale tiež sa na to treba postupne pripravovať. 

3. Pohyb a šport - nikto od vás nechce výkony hodné majstra sveta či Európy, ale pravidelný pohyb je nevyhnutnosťou. Zvoľte si pohyb, ktorý vás baví a robte ho pravidelne. Okrejete na tele aj na duši. 

4. Vitamíny a výživové doplnky - v ideálnom svete by sme ich nemuseli užívať, pretože strava by nám poskytovala všetko, čo potrebujeme. Keďže náš spôsob života ani zďaleka nie je ideálny, je nevyhnutné na podporu imunitného systému niektoré vitamíny pravidelne dopĺňať.  


LIEČBA ĽAHKÉHO PRIEBEHU OCHORENIA COVID-19


Ako bolo spomenuté vyššie, v prípade ťažkých stavov je potrebné vyhľadať lekársku pomoc. 

Prajem vám veľa zdravia a čo najsilnejší imunitný systém.

MUDr. Adela Englerová