Histamínová intolerancia

17.08.2020

Histamínová intolerancia je stav podobný alergii. Môže sa prejaviť postihnutím tráviaceho systému, kože, slizníc, ale aj reakciami cievneho systému. 

Histamín je jeden z mediátorov pri zápaloch a je významne zapojený pri procesoch alergie, infekciách a tiež pri nádorových ochoreniach. 

Príčinou zvýšenej koncentrácie histamínu môže byť požitie potravín s jeho vysokým obsahom /fermentované ryby a mäso, údeniny, syry.../, prípadne požitím látok, ktoré ho nešpecifickým, neimunologickým spôsobom uvoľňujú v organizme /bielka, bravčové mäso, jahody, čokoláda, kakao, citrusy, paradjky/ alebo poruchou resp. útlmom enzýmov, ktoré histamín v organizme odbúravajú.  Takýto stav podmienený enzymatickým defektom označujeme pojmom histamínová intolerancia. Klinické symptómy sú takmer identické s alergiou.

Nie u každého pacienta treba vylúčiť všetky uvedené potraviny, ale treba trpezlivosť pri hľadaní súvislostí medzi príznakmi a konzumáciou rizikových potravín. 

Najčastejšie príznaky: nauzea, vracanie, hnačka, kŕče, svrbenie kože a slizníc, pálenie v ústach, pokles krvného tlaku, bolesti hlavy, návaly tepla, nádcha, slzenie. Samozrejme nebývajú prítomné všetky príznaky naraz a vždy. 

Čo obsahuje veľa histamínu?

K potravinám s najväčším obsahom histamínu patria makrely, tuniak a sardinky. Tie treba z jedálneho lístka vylúčiť. Ďalej sa neodporúča konzumovať alkohol, údeniny, solené a akonzervované mäsové výrobky. 

Čo sa týka alkoholu, červené víno môže obsahovať pomerne veľa histamínu, avšak celkovo alkohol zvyšuje priepustnosť črevnej sliznice pre histamín, takže pohár vína po dobrej večeri môže spôsobiť histamínový problém.


Špeciálna podporná liečba histamínovej intolerancie:

1. Vitamín C vo vysokých dávkach - infúzny vitamín C preukázateľne znižuje hladiny histamínu v organizme. Ak  nemáte možnosť infúznej liečby, určite užívajte aspoň lipozomýňálny vitamín C LipoCaskor.  

Na konzultácie k vitamínu C sa môžete objednať tu.

2. Kvalitné probiotiká - pri histamínovej intolerancii užívať 3x denne s jedlom. 

3. Vitamíny skupiny B, napríklad vitaBtabs.


Lieky, ktoré môžu zhoršovať prejavy histamínovej intolerancie:

* acetylcysteín - používaný na vykašliavanie pri infekciách dýchacích ciest

* ambroxol - používaný na vykašliavanie pri infekciách dýchacích ciest

* kyselina klavulová - súčasť antibiotíka amoxicilinu

* metamizol - súčasť liekov proti bolesti, ako sú Algifen, Novalgin a pod.